Kauza nevyplatených dividend od Deutsche Telekom (Slovak Telecom)

Autor: Miroslav Jarábek | 29.1.2012 o 11:41 | Karma článku: 5,36 | Prečítané:  1039x

V tejto práci sa budem v skratke venovať problematike, ktorá sa nás osobne dotýka a to síce kauze nevyplatených dividend. V celom prípade sa podľa môjho názoru jedná o zníženie vytvárania zisku pre SR a to z toho dôvodu, že tento podnik, by v budúcnosti mohol byť odpredaný. Deutsche Telekom sa nechalo počuť, že má záujem odkúpiť zvyšných 49% akcii od štátu. (15% vlastní Fond Národného majetku a 34% Ministerstvo Hospodárstva)

Kto/čo je Deutsche Telekom?

Je bývalý štátny podnik Nemeckej spolkovej republiky, ktorý bol v roku 1995 sprivatizovaný nemeckými obchodníkmi. Hodnota firmy je 62.42 mld. €, príjem 5,505 mld. Ročne, čistý zisk 1,695 mld €. Tieto dáta sú aktuálne k roku 2010. zdroj

Čo a kedy.

Dňa 9.11.2011 po 4-krát bolo odmietnuté vyplatenie dividend akcionárom v plnej výške. Odsúhlasilo sa na valnom zhromaždení vyplatenie 130mil €. Avšak naakumulovaný zisk bol 258 mil €. Ne-Vyplatenie dividend bolo odôvodnené väčšinovým akcionárom (materskou firmou Detsche Telekom) tým, že je kríza. Ak sa však pozrieme, na výsledky hospodárenia z tohto roku, kde celkový čistý zisk spoločnosti presiahol 1mld €, zdá sa to neopodstatnené. Bohužiaľ, v tomto prípade Slovenská republika nemôže nič spraviť, keďže vlastní iba 49% akcií a teda je minoritným akcionárom. Privatizačná zmluva bola navyše napísaná tak, že rozhodujúce právo má DT a nemožno s tým nič spraviť. Preto SR stále a dokola, žiada o vyplatenie zvyšných peňazí a vyplatenie na účet SR.

Bohužiaľ, momentálne peniaze ktoré sú SR nedostupné, by sa mohli využiť tam, kde to je treba a nemuselo by si Slovensko požičiavať v zahraničí za úrok. Slovensko je, ako ste už isto zistili, špecifický trh, so špecifickými pravidlami a teda namiesto predaja 49% akcií sa predalo 51% a SR stratila akékoľvek rozhodovacie práva v tejto spoločnosti. Navyše pri privatizácii boli Slovenské Telekomunikácie majoritné a mali v podstate monopol, čo sa týka telekomunikácii.

Ako prebehla privatizácia:

V utorok 18.7.2000 bol predaný 51-percentný podiel akcií v Slovenských Telekomunikáciách. Nemecká telekomunikačná spoločnosť Deutsche Telekom zaň zaplatila 1 mld. Eur (viac ako 44 mld. Sk) - odhady sa pohybovali od 40 do 60 mld. Sk. Cena pozostáva z dvoch častí. Prvou je kúpa časti akcií a druhou navýšenie základného imania tak, aby investor získal 51-percentný podiel na základnom imaní. Základné imanie ST dosahuje v súčasnosti výšku 21mld. Sk. S peniazmi z privatizácie ST sa počíta v štátnom rozpočte a bolo už rozhodnuté aj ich prerozdelenie, ktoré sa ale ešte bude prerokovávať.

Zaujímavosťou je to, že mesiac pred privatizáciou odstúpil šéf ST Emil Hubinák a hľadala sa za neho náhrada. Takisto pri predaji vyšlo najavo, že celý predaj nebol až tak transparentný ako sa to na prvý pohľad javilo. Tender bol totiž robený podľa dnešných informácii tak, aby sa niekoľko záujemcov vyradilo. Podmienky teda neboli také, aké mali byť a SR tým pádom mohla stratiť na predaji. Navyše je zarážajúce, akú finančnú sumu získal privatizačný poradca, ktorý v podstate vôbec nič nerobil. Bohužiaľ toto je téma, kde už trestno-právna rovina nie je, keďže skutok je premlčaný.

Ako som už vyššie spomínal, mám pocit, že ST by mal byť v budúcnosti odpredaný, o čom svedčí aj to, že od marca roku 2011 sa začalo o tejto téme diskutovať. Cena za predaj zvyšných 49% mala byť stanovená na 1 mld €, čo je v prípade fungujúcej firmy s obrovským ziskom scestné. Navyše 1 mld € je rovnaká suma s akou bolo predaných 51%. Pýtam sa teda, kde je zohľadnená inflácia? 1mld v roku 2000 sa nerovná 1mld v roku 2012.

Ohľadom predaja sa však zdvihla vlna kritiky. Bolo to hlavne spôsobené tým, že ST produkuje zisk a iba somár by si zabil svoju dojnú kravu na mäso. Mám pocit, že práve z tohto dôvodu sa začalo šíriť médiami, že nemôžeme dostať vyplatené dividendy. Je to však iba môj vlastný názor, nakoľko do tejto vysokej politiky nevidím a v prepisoch gorily som sa tam o ničom nedozvedel.

Dňa 23.6.2011 sa vyskytla okrajovo v médiách aj táto správa: "Fond národného majetku (FNM) urobil analýzu pre vládu a odporučil vláde urobiť rozhodnutie privatizovať minoritný podiel v Slovak Telekome prostredníctvom kapitálového trhu," uviedla na konferencii predsedníčka Výkonného výboru FNM Anna Bubeníková. O pani Bubeníkovej sme čo to už počuli, čiže nechám každého nech si vytvorí vlastný názor. Zároveň však toto tvrdenie bolo podporené aj pani Hurajovou: "Príchod veľkej spoločnosti z privatizácie riadne oživí burzu a zároveň to bude dobrým vzorom aj pre súkromné firmy, ktoré sa neodvážili urobiť prvotnú ponuku na bratislavskej burze,"

Týmto tvrdením najskôr chcela zvýrazniť to, že na bratislavskej burze dostaneme najlepšiu ponuku v rámci svojich možností. Neviem samozrejme posúdiť, či by to v konečnom dôsledku malo vyšší efekt, takto to predať, no javí sa mi to ako plytvanie štátnymi zdrojmi, čo ja osobne považujem za vlastizradu.

Resumé:

Ohľadom vyplatenia dividend sa napísať veľa nedá, nakoľko je to iba stručná informácia o tom ako sa niečo nedá. Bohužiaľ, v tomto prípade sa naozaj nedá a nie, že by sa nechcelo. Treba sa však pozrieť aj na možné súvislosti, ktoré môžu ovplyvňovať rozhodovanie akcionárov. Dnes žijeme v dobe, kedy sa väčšina sveta točí ohľadom peňazí. Časy kedy sa svet točil iba okolo ženského prirodzenia sú už preč, i keď niekedy sa tam analógia nájde.

Články z ktorých som čerpal nájdete tu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?